Tencel blog

TENCEL – EKOLOGICZNA TKANINA PRZYJAZNA DLA SKÓRY I ŚRODOWISKA

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, zainteresowania i potrzeb związanych z ochroną naszego środowiska i zdrowym stylem życia pojawiają się nowe, ekologiczne trendy w każdym aspekcie naszego życia.

Odpowiedzią na te potrzeby jest między innymi produkcja ekologicznych i przyjaznych dla środowiska tkanin. Jedną z nich jest tencel, zwany również lyocellem, który jest podstawową tkaniną na projekty w Sofiee. Tencel, z którego powstają sukienki, topy i koszule jest certyfikowanym materiałem produkowanym przez austriacką firmę Lenzing. Postawiłam na sprawdzoną jakość i dostawcę, który spełnia standard środowiskowy Lenzing Group. Oznacza to, że firma w procesie produkcji ma na uwadze wpływ na środowisko oraz zdrowie, spełnia normy zużycia wody, środków chemicznych i zachowuje standardy produkcji.

Produkcja tencelu

Tencel to materiał pozyskiwany z włókien naturalnych, a dokładnie z celulozy drzewnej, w którego produkcji stosowane są ekologiczne procesy oraz nietoksyczne substancje organiczne. Substancje te mogą być ponownie wykorzystane przy produkcji kolejnych partii materiału, co jest ogromnym plusem i nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

Właściwości tencelu

Materiał ten jest biodegradowalny, czyli rozkłada się w 100%.

Tencel ma właściwości oddychające i pochłaniające wilgoć, a więc świetnie sprawdza się podczas upałów i w miejscach o dużej wilgotności. Jest dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą. Dodatkowo ma właściwości związane z termoregulacją – latem daje chłód a zimą grzeje. Jest więc bardzo praktycznym, całorocznym materiałem.

Tencel jest bardzo wytrzymałą tkaniną, nie rozciąga się, nie wypycha i nie kurczy. Najlepiej prać go w max. 30 stopniach i nie suszyć w suszarce bębnowej. Dobrze też nie wirować go na maksymalnych obrotach.

W dotyku przypomina jedwab. Jest niezwykle gładki, z lekkim jedwabistym połyskiem, lejący i mięsisty. Ubrania uszyte z tencelu opływają ciało.

Podsumowując, tencel/lyocell jest doskonałym wyborem dla konsumentów poszukujących świetnej jakości ale też mających na uwadze dobro naszej planety i podejmujących świadome decyzje zakupowe.

Nietrudno zakochać się w ubraniach uszytych z tencelu 🙂

Oto kilka propozycji projektów Sofiee, które szyte są z tej tkaniny:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shopping Cart