Garderoba kapsułowa

JAK ZBUDOWAĆ SPÓJNĄ GARDEROBĘ – MÓJ SUBIEKTYWNY PORADNIK CZ. 3 – SZAFA KAPSUŁOWA

W poprzednich wpisach podzieliłam się z Tobą swoimi wskazówkami dotyczącymi rzetelnych porządków w szafie oraz podstawowych elementów, z których budujemy swój styl, jakimi są kolory i fasony. Czym się kierować podczas zakupów, jak sprawić, by były jak najbardziej przemyślane i wspierały budowanie garderoby.

Jeśli nie czytałaś poprzednich wpisów to serdecznie zapraszam:

Część pierwsza – porządki w szafie

Część druga – kolory, fasony i baza

Kończąc ten krótki cykl opowiem o koncepcji tzw. szafy / garderoby kapsułowej, która jest bardzo pomocna w budowaniu spójnych stylizacji i niejako jest esencją moich wszystkich dotychczasowych porad, w szczególności idei bazy odzieżowej.

Garderoba kapsułowa

Jest to zazwyczaj nieduża (choć nie jest to koniecznym warunkiem), starannie przemyślana, świadomie dobrana kolekcja ubrań uniwersalnych. To baza, esencja naszego stylu bez zbędnych elementów. Jak wspomniałam wyżej, może być minimalistyczna i składać się dosłownie z kilkunastu elementów, a może być bogatsza. To zależy od modowego stylu właściciela tejże garderoby. Założenie jest takie, że jej elementy są dopasowane do stylu i trybu życia właściciela.

Garderobę kapsułową definiuje jej wszechstronność, świadoma i przemyślna spójność i kompozycja. Ubrania wchodzące w jej skład są dobrane kolorystycznie (uwzględniają oczywiście nasze kolory). Każdy jej element pasuje do innego, zestawy są przemyślane. Taka garderoba może być wspaniałym wsparciem dla osób, które przytłacza chaos i nadmiar fast fashion, mnogość stylów, trendów, które prowadzą do pewnego zagubienia i czasem frustracji. Zasady jej funkcjonowania to absolutnie nic nowego, jednak trzeba przyznać, że od kilku lat przeżywa ona swego rodzaju swoisty renesans.

Mini kapsuła w sercu Twojej garderoby

Nie musisz całej swojej garderoby tworzyć w oparciu o tę idęę. Można ją np. wykorzystać do zbudowania takiej mini kapsuły w sercu swojej garderoby. Mam na myśli np. mini kapsułę do pracy czy na wakacyjny wyjazd. Ułatwia to komponowanie stylizacji czy pakowanie się.


Koncepcja garderoby kapsułowej pomaga w definiowaniu swojego stylu, w pobudzaniu wyobraźni jeśli chodzi o wymyślanie nowych zestawów ze znanych nam elementów. Pokazuje nam jak współgrają ze sobą kolory i fasony i kroje. Fajnym pomysłem są popularne wyzwania kapsułkowe polegające na wyborze kilku konkretnych elementów garderoby i tworzenie z nich przez jakiś czas stylizacji – tylko z tych wybranych ubrań. Może to być 7 sztuk na 7 dni, popularnym jest wyzwanie sezonowe 33 sztuk odzieży na 3 miesiące.

Ta koncepcja jest mi bardzo bliska 🙂

W Sofiee znajdziesz modele, które idealnie wpisują się w ideę bazy odzieżowej czy garderoby kapsułowej. Będą to np. klasyczne i uniwersale topy Nina, bazowe bluzki Audrey bądź wszechstronne narzutki, z którymi stworzysz kobiece, różnorodne stylizacje „na cebulkę”. Również klasyczne fasony sukienek wpisują się w ten trend. Śmiało mogę powiedzieć, że ta idea przyświeca mi od początku istnienia Sofiee i jest stałą inspiracją podczas projektowania nowych kolekcji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart