Jak zbudować spójną garderobę?

JAK ZBUDOWAĆ SPÓJNĄ GARDEROBĘ – MÓJ SUBIEKTYWNY PORADNIK CZ. 1 – PORZĄDKI W SZAFIE


Zdarza Ci się frustracja spowodowana jakimś stylizacyjnym, odzieżowym problemem? Chciałabyś ogarnąć chaos w garderobie, mieć mniej, lecz fajnie dobranych i spójnych ubrań ? Stanąć rano przed swoją szafą i zamiast nieśmiertelnego „nie mam co na siebie włożyć” , po prostu uśmiechnąć się i intuicyjnie sięgnąć po ubrania, które tam na Ciebie czekają i wiesz, że będziesz w nich wyglądać dobrze?

Jak zatem zbudować tę spójną, współgrającą z nami garderobę i przestać martwić się stylem? To nie będzie poradnik zawodowej stylistki, lecz zbiór doświadczeń i lekcji kobiety, która tworzy i dzieli się swoim kawałkiem modowego świata, która przeszła drogę budowania i odkrywania swojego stylu i z chęcią przekaże swoje przemyślenia i tricki innym kobietom;-)
Może znajdziesz w moich poradach coś dla siebie, może skorzystasz z jakiejś wskazówki i dzięki temu rozwiążesz jakiś swój 'ubraniowy’ problem.

Zacznę od tego, że budowanie swojego stylu to naprawdę proces. To częste błędy, wpadki i po prostu wyciąganie z nich wniosków na przyszłość. Nie nauczymy się tego w miesiąc czy dwa, ale z każdym dniem nasza świadomość będzie rosła. Nawet jeśli popełnimy kolejny błąd, lecz będziemy świadomi tej pomyłki – to już sukces!

Ważny pierwszy krok – świadome porządki w szafie

Pierwszy ważny krok, jaki dobrze jest w tej całej wędrówce zrobić to przyjrzeć się w dosłowny sposób swoim ubraniom, wszystkim bez wyjątku. Znajdź wolny czas, by to zrobić. Byłoby świetnie, gdybyś naprawdę mogła poświęcić tej czynności więcej czasu. Połóż np. na podłodze Twoje WSZYSTKIE ubrania, na każdy sezon i każdą okazję, buty i torebki oraz bieliznę i te 'po domu’. Czy dobrze zgaduję, że gromadka domowych ubrań jest całkiem pokaźna ?;-)

Co możesz wyrzucić od razu i bez sentymentów ?

Definitywnie pozbądź się rzeczy bardzo zniszczonych, z widocznymi już wadami, z plamami, których nie da się usunąć. Nie chcesz chyba chodzić w takich ubraniach nawet po domu? Przyjmij zasadę, że domowe ubrania wyglądają tak, że możesz w nich wyjść do sklepu, że możesz przyjąć niezapowiedzianych gości itp. Czy tego chcemy czy nie, nasz schludny, zadbany wizerunek wpływa na lepsze samopoczucie, nastrój, energię i efektywność w ciągu dnia. Nie żałuj więc tych zniszczonych ubrań, nie trzymaj na szmatki i inne nigdy nie przychodzące potrzebne okazje.

Przejrzyj bieliznę, rajstopy, skarpety i również pozbądź się tych zniszczonych. Tu obowiązuje ta sama reguła. Ładna bielizna = lepsze samopoczucie i więcej pewności siebie. Zatrzymaj tylko te rzeczy, które są w nienagannym stanie. Takie ubrania mają tendencję do zalegania w szafie – tu nie musisz mieć skrupułów i sentymentów. Wyrzuć je do odpowiedniego kontenera na odzież, która poddawana jest recyklingowi.

Dla jakich ubrań druga szansa?


Co z pozostałymi ubraniami, które są w nienagannym stanie? Przeglądając każdą sztukę zadawaj sobie pytania:

czy ja w tym chodzę, czy lubię tę rzecz, czy dobrze się w tym czuję, kiedy ostatnio to na sobie miałam?

Dokonując tej analizy odłóż ubrania, które przeleżały na dnie szafy np. rok zupełnie nieużywane. Mogą tu być ubrania, które owszem służyły Ci jakiś czas, ale obecnie nie masz na nie pomysłu. Będzie tu być może również sporo wpadek zakupowych (jeszcze z metkami!) nabytych pod wpływem impulsu.
Przyjrzyj się też elementom, powodom, dla których te ubrania nie są Twoimi ulubionymi. Znajdziesz od razu odpowiedzi czego unikać w przyszłości. Może to np. zbyt krzykliwy wzór, nie ta długość , dekolt albo za szerokie rękawy. To mogą być niewielkie, ale mające wpływ na całość detale.
Ja podczas takiej pierwszej uczciwej analizy garderoby odłożyłam sporo rzeczy. Wiem, że niektórzy doradzają, aby właśnie na takim etapie pozbyć się tego nieużywanego nadmiaru. Ja jednak doradzę Ci coś innego. Daj tym ubraniom drugą szansę.
Możesz je schować np. do pudła na dnie szafy albo przeznaczyć na nie część garderoby w takim miejscu, abyś widziała te ubrania. Spróbuj wymyślić różne stylizacje z tymi ubraniami i wykorzystać je w najbliższym czasie. Stwórz nową stylizację i zobacz jak się w niej czujesz. Zobacz, czy poczujesz potrzebę czy też brak któregoś z odłożonych ubrań.
I teraz przyznam Ci, że mi zdarzyło się wyciągnąć z takiego „pudła drugiej szansy” dwie pary spodni, które odkryły przede mną swoje nowe oblicze;-) Polubiłam je i z ulgą odnotowałam fakt, że nie pozbyłam się ich w afekcie;) Właśnie dlatego wcale nie namawiam Cię do pozbycia się wszelkich sentymentów wraz z mało lubianymi ubraniami. Może się okazać, że za jakiś czas jednak odkryjesz w nich potencjał.
Jeśli po upływie dłuższego czasu stwierdzisz, że wcale a wcale nie tęskniłaś do tych ukrytych ciuchów bądź po wielu próbach już z absolutną pewnością wiesz, że nie powinny znajdować się w Twojej szafie – wówczas możesz podjąć próby uwolnienia się od nich 🙂 Sposobów na to, aby dać Twoim ubraniom drugie życie jest kilka: możesz je sprzedać np. na Vinted, oddać, skorzystać z punktów zbiórki odzieży itp.

Ubrania typowo sezonowe, okazjonalne

W trakcie przeglądania na pewno na jedną gromadkę trafią ubrania bardzo sporadycznie zakładane, które zakładamy okazjonalnie, jak np. zimowa kurtka przeznaczona tylko na wyprawy górskie, narciarskie spodnie, wieczorowe szpilki czy elegancka torebka biżuteryjna na specjalne okazje. Mogą też znaleźć się rzeczy, które darzysz sentymentem – pamiątka po kimś bliskim, czy koszulka z logo jakiegoś specjalnego wydarzenia, albo strój treningowy. Takie elementy zabezpiecz i schowaj do przeznaczonego na nie miejsca.

W ten sposób robisz pierwszy ważny krok. Pozbywasz się póki co sprzed swoich oczu i pierwszej linii frontu ubrań, które nie spełniają Twoich oczekiwań i nie stanowią Twojej codziennej garderoby. Pozbywasz się chaosu i nadmiaru, czasem nawet doprowadzając do ogromnego ograniczenia ilości ubrań w szafie.

Ulubieńcy

Przyjrzyj się też ubraniom, które pozostały i które stanowią podstawę Twoich codziennych stylizacji. Wykorzystaj je do zdefinioania swojego osobistego stylu. Dlaczego właśnie te konkretne ubrania lubisz? Czy są z Tobą ze względu na kolor, krój, materiał? Te ubrania budzą Twoje pozytywne odczucia i właśnie takimi będziesz uzupełniać swoją idealną garderobę.

No dobrze, w szafie po przeglądzie zrobiło się luźniej. Może nawet wydaje Ci się, że za luźno. Spódnica jest ok ale chyba nie pasuje do tej bluzki itp.. I co dalej? O tym w następnym wpisie wkrótce 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart