Zdjęcie od artykułu o pomiarach

JAK SIĘ PRAWIDŁOWO ZMIERZYĆ PRZED ZAKUPEM UBRANIA ONLINE?

Podczas moich osobistych spotkań z Klientkami jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że mogę profesjonalnie zdjąć miarę a Klientka w ogóle nie musi się tym przejmować;-)Może też przymierzyć sukienkę i łatwo dobrać odpowiedni rozmiar.
No ale wiadomo, że bardzo duża część zamówień (szczególnie w dzisiejszych czasach) to zamówienia online, które są bardzo wygodne i dają komfort zakupu bez wychodzenia z domu. Nie ma tu jednak możliwości wcześniejszego przymierzenia, co niesie ze sobą pewne ryzyko nietrafnego dobrania rozmiaru.

Co zatem zrobić, by dobrać jak najtrafniej rozmiar kupowanego przez internet ubrania ?

W poniższym wpisie przedstawię Ci kilka pomocnych wskazówek dotyczących prawidłowego mierzenia swoich obwodów przed zakupem:) Zależy mi na tym, aby ułatwić Ci dobór właściwego rozmiaru ubrania i aby leżało ono jak najlepiej. Takie pomiary są również niezbędne w przypadku zamówień indywidualnych, spersonalizowanych, zdalnego szycia na wymiar.

Zanim przystąpisz do mierzenia

Co będzie potrzebne? Przede wszystkim miarka krawiecka (tzw. centymetr). Przyda się również czyjaś pomoc, jeśli zależy nam na jeszcze dokładniejszych pomiarach.
Mierz się w bieliźnie bądź przylegających dobrze ubraniach typu top bieliźniany czy cienkie leginsy, stojąc na lekko rozstawionych nogach, swobodnie, bez wciągniętego brzucha i nie po obfitym obiedzie;-) Miarka ma dobrze przylegać do ciała, ale nie może uciskać. Najlepiej gdy po jej przyłożeniu możesz ją przekręcić swobodnie wokół obwodu, ale miarka nie zsuwa się. Mam nadzieję, że jest to dość jasne wytłumaczenie;-)

No to mierzymy!


Najważniejsze pomiary, które ułatwią Ci dobór odpowiedniego rozmiaru ubrania to:

  • Obwód biustu. Tu może przydać się czyjaś pomoc. Należy poprowadzić miarkę krawiecką pod pachami, wzdłuż środkowej, najszerszej linii biustu. Miarka ma przylegać i przechodzić nad i pod biustem. Nie może ani opadać ani uciskać.

  • Obwód talii – to najwęższe miejsce tułowia. Możesz je najdokładniej zlokalizować przewiązując talię cienką tasiemką/sznurkiem, które naturalnie ułożą się w tym najwęższym miejscu. Podobnie jak w przypadku obwodu biustu – miarka nie może cisnąć, tylko delikatnie dać się przesunąć.

  • Obwód bioder – to z kolei najszersze miejsce. Poprowadź miarkę przez największe uwypuklenie pośladków. Miarka powinna przylegać i jednocześnie dać się przekręcić swobodnie wokół bioder. Dokładny pomiar ma znaczenie w przypadku miarowego szycia dopasowanych sukienek i spódnic. W przypadku fasonów kloszowanych, trapezowych jest wymiarem mniej istotnym, aczkolwiek warto go zweryfikować z tabelą wymiarów ubrania 🙂

Inne przydatne pomiary, szczególnie w opcji personalizacji zamówień i projektów indywidualnych to:

  • Wysokość pleców. Tu zdecydowanie poproś kogoś o pomoc. Aby dokonać tego pomiaru należy przyłożyć miarkę do siódmego kręgu szyjnego (ten wystający na karku) i poprowadzić ją do linii talii (najlepiej wcześniej zaznaczonej tasiemką/sznurkiem). Jest to pomiar, który uwzględnia się w konstrukcji i jest wymagany w przypadku większej personalizacji – szczególnie dla osób wysokich bądź bardzo niskich.
  • Długość rękawa – przyłóż miarkę do kości ramieniowej (miejsce wszycia rękawa) i poprowadź miarkę na lekko zgiętej ręce przez łokieć do nadgarstka. Ustal preferowaną długość. Standardowe długości rękawów podane są w tabelach wymiarów każdego modelu. Na podstawie tych danych możesz zweryfikować swoją preferowaną długość.
  • Długość sukienki / spódnicy Ten pomiar możesz wykonać na dwa sposoby:
  1. Dokonując pomiaru na sobie – tą najdokładniejszą metodą będzie pomiar długości od talii (zaznacz ją cieniutkim paskiem bądź tasiemką) do samej podłogi. Następnie od tej długości odejmij taką wartość, aby uzyskać preferowaną długość (midi, przed kolano itp). Długość całkowitą zmierz prowadząc miarkę od siódmego kręgu szyjnego, przez talię do preferowanej długości
  2. Drugi, trochę mniej dokładny sposób to pomiar gotowego ubrania. Jeśli masz dobrze leżącą sukienkę, możesz wykorzystać ją do pomiaru. Rozłóż sukienkę starannie na płaskiej powierzchni, zlikwiduj wszelkie fałdy czy nierówności tkaniny i zmierz długość.

A po zmierzeniu..

Jeśli masz już swoje wymiary , teraz czas aby porównać je z wymiarami podanymi w tabelach wymiarów na kartach produktowych, któe zawierają wymiary ubrania, mierzone na płasko. W przypadku modeli Sofiee zawsze znajdziesz dokładną informację dotyczącą właściwości tkaniny (np. czy posiada elastan) bądź informacje o luzach konstrukcyjnych (np. luz w talii, który dopasowuje się paskiem). Porównując swoje wymiary z wymiarami ubrania zwróć uwagę na potrzebny luz i na tej podstawie dobierz odpowiedni rozmiar. Np. w przypadku sukienek koszulowych dopasowanych zaszewkami (np. modele SCARLETT bądź MIA) powinno być minimalnie 2 cm luzu, aby uniknąć rozchodzenia się na biuście. Oczywiście luz może być większy, wówczas sukienka ma swobodniejszy fason.

Jak dobrać rozmiar dzianinowych i dopasowanych ubrań ?

W przypadku ubrań dzianinowych i dopasowanych ich wymiary mierzone na płasko będą mniejsze niż obwody ciała (ubrania takie posiadają tzw. ujemne luzy konstrukcyjne). Jest to oczywiście związane z rozciągliwością dzianiny. Warto zwrócić uwagę w opisie ubrania, bądź dopytać jaka jest rozciągliwość danej dzianiny. Czy dzianina jest zwarta, mięsista, czy też bardzo uciągliwa. W przypadku dzianinowych modeli Sofiee ( np AUDREY) znajdziesz taką informację w opisie.

A jeśli chcesz się upewnić – zawsze możesz dopytać i poprosić o pomoc w dobraniu rozmiaru:)

1 thought on “JAK SIĘ PRAWIDŁOWO ZMIERZYĆ PRZED ZAKUPEM UBRANIA ONLINE?”

  1. Pierwszorzędny poradnik, z którego warto korzystać dopóki zaprezentowane zasady nie wejdą nam do stałych nawyków! Rozmiary w sklepach mogą diametralnie się od siebie różnić – w takiej sytuacji tabele rozmiarów okazują się być chyba jedynym rachunkiem. Dobrze wiedzieć, jak z nich rozsądnie korzystać! 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart